Korsholman Musiikkijuhlat tarjoaa uutuutena lapsiparkin

Amélie goes to Belgrad on suomalainen, balkanilaista kansanmusiikkia soittava yhtye Pohjanmaalta.
Kuva: Laura Mendelin

Korsholman Musiikkijuhlia vietetään piakkoin 43. kerran. Tämän kesän keskusteemana ovat ”Sillat” ja alateemana”Kuljetaan yhdessä”.

– Sillat liittyvät erilaisten kulttuuritaustojen ja jopa eri sukupolvien yhdistymiseen musiikin ja taiteen kautta, festivaalin tuottaja Anni Mäkelä taustoittaa.

Yhdessä kulkeminen taas liittyy yhteisöllisyyteen ja ekologisuuteen.

– Tavoitteena olisi saada yhteiskuljetuksilla autottomiakin ihmisiä liikkeelle. Kaikki konserttien kuljetukset kuuluvat lippujen hintoihin, mutta aivan jokaiseen esitykseen ei niitä järjestetä.

Saavutettavuuden lisäksi tällä halutaan kannustaa ihmisiä ympäristöystävällisiin valintoihin.

Musiikkijuhlat nostaa tänä vuonna ohjelmistossaan esille myös legendaarisen Aulis Sallisen. Hän oli ensimmäinen suomalainen kansainvälisen tason oopperasäveltäjä ja luotsasi merkittävissä määrin suomalaista musiikkia maailmankartalle.

Suomalaisen kansanmusiikkiyhtye Friggin 25-juhlavuotiskiertue poikkeaa Doo-Bop Clubilla 26.7.
Kuva: Marek Sagobal

Uutuutena lastenparkki

Klassisen kamarimusiikin lisäksi ohjelmistoon kuuluu totutusti myös kevyempää musiikkia, esimerkiksi kansanmusiikkia ja tangoilta.

– Tänä vuonna tarjoamme ensimmäistä kertaa balkanilaista kansanmusiikkia.

Uusi kokeilu on myös lapsiparkin järjestäminen kaupungintalon konsertin ajaksi.

– Tässäkin oli tausta-ajatuksena lisätä konserttien saavutettavuutta juuri lapsiperheille.

Lapsiparkkiin pitää ilmoittautua etukäteen 26.7. mennessä. Kokeilua jatketaan tulevinakin vuosina, jos kokemukset ovat positiivisia.

Ilmais- ja lastenkonsertteja on tänäkin vuonna tarjolla. Vaihtuviin konserttipaikkoihin kuuluvat perinteiset kirkkokonsertit.

Musiikkijuhlat pyörivät Mäkelän arvion mukaan 35 hengen voimin.

– Palkattuja työntekijöitä meillä on noin 25, talkoolaisia hieman alta kymmenen. He toimivat lähinnä lipunmyynnissä, Mäkelä laskeskelee.

Korsholman Musiikkijuhlat Vaasassa ja lähiseudulla 22.–30.7.2025

Lue myös, ketkä voittivat Vaasa-lehden tietokilpailun Korsholman Musiikkijuhlista tästä.

Seuraa artikkelin aiheita

Mitä ajatuksia juttu herätti? Kerro näkemyksesi, pohdiskele, kommentoi!

Voit osallistua keskusteluun omalla nimellä tai nimimerkillä.

Keskustele (0 )

Tilaa Ilkka-Pohjalaisen uutiskirje

Saat tuoreimmat uutiset ja puheenaiheet suoraan sähköpostiisi

Tilaa uutiskirje